صفحه اصلي|ارتباط با ما|نقشه سايت
حوزه مشاور وزير و دبير مجامع، شورا و هیأتهای امناء
جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨
درباره ما
درباره ما

معرفی

سامانه سیاست گذاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

و

واحد سیاست گذاری و اصلاح نظام سلامت

 

«سامانه سیاست گذاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی » وظیفه وضع سیاست های استوار در نظام سلامت و مراقبت از اجرای سیاست ها و ارزشیابی نتایج برآمده از آنها را بر عهده دارد.

 

«واحد سیاست گذاری و اصلاح نظام سلامت » به عنوان بازوی تصمیم ساز شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت و شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، مدیریت و هماهنگ سازی فرایند سیاست گذاری و برنامه ریزی راهبردی وزارت بهداشت را بر عهده خواهد داشت. «واحد» برای تحقق این ماموریت، با شناخت شبکه ذینفعان و یاری گرفتن از آنان، شواهد کافی برای توصیف و تحلیل مسائل نظام سلامت را فراهم می آورد و مداخله ها(سیاست ها)ی مطلوب را پیشنهاد می کند.

 

کارشناسان خبره در موضوعات تخصصی، دانشگاه­های علوم پزشکی، انجمن­های علمی و تخصصی، مراکز علمی مرتبط در سطح بین­المللی، مراکز و موسسه­های پژوهشی، سازمان­های غیر دولتی، رسانه­ها، و بخش خصوصی از اعضای مهم شبکه ذینفعان هستند .

«واحد» در حوزه معاون هماهنگی و دبیر مجامع وزارتخانه شکل می­گیرد و محصول کار آن به صورت «سند سیاست پیش نویس » به شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت ارایه می­شود ، نگارش سند سیاست توسط معاونت های تابعه و با نظارت «واحد» بوده که پس از تصویب و ابلاغ توسط وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، معاونت های تابعه برنامه عملیاتی در سطح ملی را تدوین و به تصویب شورای معاونین وزارت می رساند. ممکن است طبیعت سیاست پیشنهادی ایجاب کند که با تصمیم شورا، برای تصویب به شورای عالی سلامت و امنیت غذایی فرستاده شود.

سطوح بررسی و تصویب سیاست ها به شرح زیر است :

  1. شورای عالی سلامت و امنیت غذایی: سیاست هایی که اثر آنها، علاوه بر بخش سلامت، یک یا چند بخش دیگر را نیز در بر می­گیرد.
  2. شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت: سیاست هایی که اثر آنها، به درون بخش سلامت محدود است.
  3. شورای معاونان وزارت بهداشت: تصمیم­های ناظر بر اجرای سیاست هایی که به تصویب شورای سیاست گذاری یا شورای عالی سلامت و امنیت غذایی رسیده است.

شورای سلامت استان، هیات امنا و هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی: تدوین سیاست­های اجرایی سیاست های ابلاغ شده، در سطح استان را بر عهده دارند .

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی می باشد.     طراحی و راه اندازی : با مشارکت مرکز مدیریت آمار وفناوری اطلاعات  و معاونت هماهنگی