صفحه اصلي|ارتباط با ما|نقشه سايت
حوزه مشاور وزير و دبير مجامع، شورا و هیأتهای امناء
جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨
 
   
 
   

 
   

 
   

 
   

 

 

 

 

 
   
 
   
 

 

اخبار > وزیر بهداشت در اولین نشست هيات هاي امناي كلان منطقه ٧


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر بهداشت در اولین نشست هيات هاي امناي كلان منطقه ٧


 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جزو اولین دستگاه هایی است که به بحث هیات امنا پرداخته، تا براساس آن، دانشگاه ها با مدلی متفاوت از گذشته اداره شده و ادامه امور دانشگاه ها دیگر برعهده دولت نباشد تا با تغییر وزرا، دانشگاه ها نیز دچار شوک مدیریتی نشوند. بنابراین، حضور هیات امنا از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری خواهد کرد. در آن زمان، به این موضوع فکر نکردیم که وقتی دانشگاه ها قرار است با بودجه دولتی اداره شوند، هرگز قدرتمندی نظام اداره هیات امنایی را که در دیگر نقاط دنیا مشاهده کرده ایم، نخواهیم داشت، چراکه در سایر کشورهای جهان، اداره امور دانشگاه ها برعهده بخش خصوصی است. گرفتاری ما این است که قصد داریم دانشگاه را با مدل هیات امنا و با بودجه دولتی اداره کنیم. این موضوع یکی از سخت ترین گره های ما در ارتقای سطح مدیریتی دانشگاه با هیات امنا است. 


آقای دکتر نمکی خاطرنشان کرد: انتظار ما از هیات امنای دانشگاه های علوم پزشکی این است که سقف دانشگاه ها ارتقا یابد.

درخواست ما از هیات امنا این است که روسای دانشگاه های ما را تنها رها نکنند و اجازه ندهند در این یورش های غیرمنطقی و غیرعالمانه، دچار تشکیک و تردید شوند.

وزیر بهداشت با تاکید براینکه تعیین روسای دانشگاه های علوم پزشکی برعهده وزرای بهداشت است،درخواست ما از هیات امنا این است که در این رویکرد جدید، به روسای دانشگاه ها کمک کنند تا در تاب آوری مدیریتی جدید، دچار وقفه و تزلزل نشوند.

آقای دکتر نمکی با تاکید بر ارتقای علمی دانشگاه ها، بیان کرد: سطح دانشگاه ها باید رفیع تر شود. دانشگاه نباید محدود به تصویب یک سری مصوبت مالی و اداری شود، بلکه دانشگاه محلی برای غلیان آموخته ها و ارتقای علم، پژوهش و سطح آموزش است. از طرفی، تاکید ما بر ترفیع سقف مدیریتی دانشگاه ها است. با افراد کوتاه فکر نمی توان به سطوح بالایی رسید و با افکار منجمد و متحجر نمی توان جریانی سازنده ساخت. "چشم ها را باید شست و جور دیگری باید دید"، منزلت هرکسی محترم است، اما جایگاهی برای دخالت در امور دانشگاهی را ندارند. اگر رییس دانشگاهی تحت تاثیر این جریانات، برای دانشگاه تحت اختیار خود، تصمیمی اخذ کرد، اولین کسی که برای تغییر این رییس دانشگاه اقدام خواهد کرد، بنده هستم. لذا، ضرورت دارد که هیات های امنا نیز از این تفکر دفاع کرده و برای تحقق آن پافشاری کنند.

 

وزیر بهداشت گفت: درعین حال، تغییر رویکرد در اقتصاد دانشگاه ها نیز ضروری است. دانشگاه ها باید بتوانند در اقتصاد ملی نقش آفرینی کند و نباید به بودجه های دولتی وابسته شوند، هرچه دانشگاه به بودجه های دولتی وابسته تر باشد، از اقدامات و دستورات دولتی متاثر تر خواهد شد و هر چه دانشگاه مخارج خود را از منابع عمومی دولت برید، مستقل تر، محکم تر و ماندگارتر خواهد بود. بنابراین، هیات امنا برای خلق ثروت در دانشگاه ها کار کنند. اما باید توجه داشت که نقش آفرینی در امر اقتصاد، نباید به قیمت زیر سوال رفتن آموزش و پژوهش تمام شود.

دکتر نمکی در پایان عنوان کرد: همچنین، قرار است، هیات های امنای دانشگاه های علوم پزشکی را نیز احیا کنیم و هیات امنای استانی با اهداف هیات امنایی شدن دانشگاهها قرابت چندانی ندارد. و از این به بعد هیات امنای استانی نخواهیم داشت و هر چه دانشگاه هیات امنایی مستقل خواهد داشت


١٧:٤٩ - سه شنبه ١ مرداد ١٣٩٨    /    شماره : ١٥٢٠٣٣    /    تعداد نمایش : ٢١١کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی می باشد.     طراحی و راه اندازی : با مشارکت مرکز مدیریت آمار وفناوری اطلاعات  و معاونت هماهنگی